PSP Zębowice

W dn. 20 kwietnia br. w miejscowości Brożec gm. Walce w Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Turystycznego odbyły się eliminacje wojewódzkie Ogólnokrajowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Po raz pierwszy w historii mieliśmy tam przedstawiciela z naszej szkoły a była nią uczennica klasy 7 Hanna Jendrzej . Co prawda Hani nie udało się stanąć na podium, ale wypadła bardzo dobrze i jesteśmy zadowoleni z jej startu. Mamy nadzieję, że w przyszłorocznej edycji nasza uczennica osiągnie jeszcze lepszy wynik.

Dariusz Sułek

  

 

We wtorek  9. kwietnia 2024r w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki MASKA z Krakowa.

Uczniowie klas I-III obejrzeli bajkę ,, Złośliwości jej królewskiej mości".  Spektakl opowiadał historię pewnej rozkapryszonej, wiecznie niezadowolonej i samolubnej Królewny Alicji. Wielu poddanych zwracało się o pomoc do następczyni tronu, ale dziewczyna nie znała słowa „współczucie” i każdego odprawiała z kwitkiem. Pewnego dnia Czarodziej, chcąc dać jej nauczkę, zamienił damę w żabę. Królewna szybko zrozumiała, jaką wartość ma pomaganie i bycie dobrym dla innych, chciała naprawić wszystkie błędy. W przemianie Alicji uczestniczyli wszyscy uczniowie. Dzieci starały się jej pomóc, podpowiadając, jak ma się zachowywać, by stać się grzeczną i miłą dziewczynką. Na koniec spotkania każdy uczeń uświadomił sobie, że bardzo ważne jest używanie magicznych słów: „ przepraszam”, „proszę”, „dziękuję”. Było dużo emocji, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli spektakl profilaktyczny „Z pamiętnika kujonki” . Przedstawienie poruszało problem agresji i przemocy wśród rówieśników.  Była  to historia Pauliny – wzorowej uczennicy, która przez dwie szkolne koleżanki była szykanowana, poniżana i ośmieszana . Jej los wzbudził  w uczniach wiele emocji i współczucia.  W ten niecodzienny sposób  bardzo dokładnie omówione zostało zjawisko  przemocy  i agresji wśród młodzieży w z punktu widzenia ofiary oraz oprawcy. Sztuka uzmysłowiła uczniom, że takie zachowania są niedozwolone i karalne.

Pedagog specjalny: Aneta Miozga

Galeria zdjęć >>> ZOBACZ

 

18 kwietnia uczniowie klas 1-3 przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Fenek”. Jest to popularny ogólnopolski konkurs matematyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych.

Konkurs ma za zadanie motywować uczniów do dalszego rozwoju i wzbudzić miłość do matematyki. Zadania wzbudzają ciekawość oraz logiczne myślenie u dzieci. Kolorowe ręcznie malowane rysunki oraz bardzo przejrzysta forma testu jest przyjazna dla uczniów i wzbudza w nich pozytywne emocje. Trudu rozwiązania nieszablonowych logicznych zadań podjęło się w naszej szkole 38 uczniów.

Czekamy z niecierpliwością na wyniki.

Koordynatorem konkursu była p. Joanna Kowolik i Aneta Miozga

 

W dniu 16 kwietnia br. w hali sportowej „Kotwica” w Praszce odbył się finał wojewódzki szkół wiejskich LZS w piłce ręcznej dziewcząt (rocznik 2009-2010). W turnieju finałowym wzięły udział szkoły z PSP Tułowice, PSP z OS w Dobrzeniu Wielkim, PSP Zębowice oraz gospodarz turnieju. ZS- P Strojec.

     W pierwszym meczu przegraliśmy z drużyną PSP Tułowice 3-10, jak się później okazało drużyna ta bez większych problemów pokonała wszystkie szkoły i uzyskała 1 miejsce w turnieju. W drugim meczu spotkaliśmy się ze szkołą ze Strojca. Od początku było widać nerwowość w naszej grze. Szkoła ze Strojca szybko wyszła na prowadzenie co jeszcze bardziej wprowadziło stres w naszej drużynie. Mecz był w miarę wyrównany ale drużyna ze Strojca ostatecznie pokonała nas 2-1. W ostatniej kolejce spotkaliśmy się ze szkołą z Dobrzenia Wielkiego. Ponieważ Dobrzeń wygrał mecz ze Strojcem(5-4)to wciąż mieliśmy szansę na podium ale musieliśmy wygrać mecz z Dobrzeniem i to najlepiej różnicą 2 bramek.  Od początku spotkania z Dobrzeniem nasze dziewczyny próbowały przejąć inicjatywę ale to przeciwniczki wyszły na prowadzenie a my musieliśmy odrabiać straty. Nasze dziewczęta nie poddały się i odrobiły straty z nawiązką i pod koniec pierwszej połowy prowadziliśmy 5-3. Niestety błąd pod koniec połowy spowodował, że na przerwę schodzimy z prowadzeniem tylko 5-4. Druga połowa była wyrównana i każda z drużyn miała swoje szanse. Niestety pod koniec meczu przy prowadzeniu 6-5 popełniamy kolejny błąd przy rozegraniu. Nasze przejmują piłkę i po rzucie sam na sam wyrównują na 6-6. Mecz kończy się remisem i o wygranej decydowały rzuty karne. Na szczęście to my lepiej wykonujemy karne wygrywamy mecz (2-1 karne). Jak się okazało był to kluczowy mecz dla układu tabeli. Wygrana w regulaminowym czasie dałaby nam miejsce na podium, ponieważ wygraliśmy po dogrywce to ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce. Ostatecznie i tak jesteśmy bardzo zadowolenie z zajętego miejsca bo w końcu to finał.   Warto dodać, że po raz pierwszy w historii awansowaliśmy do finałów wojewódzkich i było to dla nas duże przeżycie. Mamy nadzieję, że w przyszłości awansujemy do kolejnych finałów.

 

Dariusz Sułek

 

 

Dnia 22 lutego 2019 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ustawę o ustanowieniu dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski.

 Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966r. Dwa lata później w Poznaniu utworzone zostaje pierwsze na ziemiach polskich biskupstwo. Chrzest Mieszka I i jego drużyny był przełomowym wydarzeniem w dziejach narodu polskiego. Miał fundamentalne znaczenie polityczne, kulturalne i tożsamościowe. Wprowadzał powstające państwo Mieszka I w krąg cywilizacyjny łacińskiej Europy Zachodniej.

W obchody Święta Chrztu Polski włączyła się również nasza szkoła. Apel historyczny przygotowali uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem nauczycielki Katarzyny Skiby. Był to wytęp połączony z prezentacją multimedialną, której celem było przybliżenie sytuacji politycznej kraju Polan oraz znaczenia przyjętego przez Mieszka Chrztu.

W apelu wystąpiły: Paulina Dziemba, Zuzanna Możdzeń, Milena Jendrzej oraz Liliana Szczygieł.

Katarzyna Skiba

 

22 marca 2024r. klasa 7 i 8 miała spotkanie z panią Dorotą Wons z Zębowic, byłą nauczycielką, cenioną społeczniczką, aktywnie zaangażowaną w lokalne inicjatywy społeczne i kulturalne. Pani Wons jest autorką „Rolniczego słownika zapomnianych słów” czyli słownika gwary ziemi zębowickiej. I to właśnie gwara śląska była tematem pierwszej części spotkania z uczniami. Uczniowie zgadywali imiona w gwarze śląskiej, słuchali wierszy, brali udział w konkursie z nagrodami, gdzie musieli się wykazać znajomością gwary śląskiej.

W drugiej części spotkania pani Dorota opowiadała uczniom o obrzędach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Jak wyglądały przygotowania do świąt już od Niedzieli Palmowej przez kolejne dni aż do Poniedziałku Wielkanocnego (Lanego Poniedziałku). Uczniowie odgadywali zagadki świąteczne, oglądali pisanki wykonane różnymi technikami, nawet z innych krajów.

Była to dla uczniów wspaniała lekcji poznania historii, tradycji i zwyczajów związanych z naszym środowiskiem lokalnym Zębowic i regionu Śląska Opolskiego.

Dziękujemy!!!

Wychowawca klasy 7: Grażyna Kostorz

21 marca to nie tylko początek wiosny, ale również Dzień Poezji. W ten jakże piękny i słoneczny poranek wszyscy uczniowie klas IV-VIII wybrali się wraz z nauczycielami do Młodzieżowego Domu Kultury w Oleśnie, aby wziąć udział w spektaklu pt. „Projekt Mickiewicz”.

Za sprawą tego  przedstawienia przenieśliśmy się do współczesnej szkoły, gdzie uczniowie mieli mierzyć się z Mickiewiczowską poezją w konkursie recytatorskim. To była więc doskonała okazja, żeby nie tylko usłyszeć Mickiewicza, ale także przeanalizować dany fragment i porozmawiać o możliwościach różnej jego interpretacji. Mimo iż większość treści nie miała charakteru komediowego, nie zabrakło w przedstawieniu dobrego humoru. Pojawił się także element rywalizacji, która stała się obecnie dla młodych ludzi czymś bardzo istotnym. Bohaterowie spektaklu pokazali, że są rzeczy ważniejsze, takie np. jak przyjaźń. Spektakl przede wszystkim jednak skupiony był wokół dzieł naszego mistrza, by ułatwić młodemu człowiekowi odkrycie ich piękna i głębi. Wszak romantyzm jako epoka, w której twórcy zachwycali się pięknem natury, jest współczesnemu człowiekowi bardzo bliska. Dzisiaj jeszcze bardziej niż wtedy, blisko dwieście lat temu, dostrzegamy piękno natury i konieczność dbania o kondycję naszej planety.

Uczniowie przeżyli pełen napięcia i wielu zwrotów akcji nietypowy konkurs recytatorski, usłyszeli najpiękniejsze wersy z naszej epopei narodowej w pięknej scenerii i mogli poznać pracę aktora od podszewki. To był niezwykle emocjonujący wyjazd.

Iwona Grabowska

\

W dniu 21 marca 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny KANGUR. W konkursie wzięło udział 24 uczniów naszej szkoły z klas II - VII.

Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny jest w chwili obecnej najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie. W ubiegłym 2023 roku konkurs odbył się w 97 krajach i wzięło w nim udział 5 728 059 uczniów, w tym w Polsce  288 720 uczniów.

Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, dniem intelektualnej zabawy.

Konkurs ten jest rozgrywany w sześciu kategoriach wiekowych i ma charakter jednorazowego testu.

Żaczek

klasy 2 szkół podstawowych;

Maluch

klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

Beniamin

klasy 5 i 6 szkół podstawowych;

Kadet

klasy 7 i 8 szkół podstawowych;

Junior

klasy I i II liceów i techników,
szkoły branżowe I stopnia;

Student

klasy III liceów i techników, III liceów 3-letnich oraz III i IV techników 4-letnich,
szkoły branżowe II stopnia.

 Ogłoszenie wyników – 16 maja 2024.

Więcej informacji o konkursie, regulamin, zadania znajdziesz na stronie www.kangur-mat.pl

Grażyna Kostorz

Galeria zdjęć >>> ZOBACZ

 

Szkoła promująca zdrowie Owoce i warzywa w szkole Program Mleko w Szkole Kierunek Muzeum MULTI Sport Centrum Edukacji Obywatelskiej Szkoła Odkrywców Talentów Mistrzowie Matlandii Poczytajmy
© 2024 Publiczna Szkoła Podstawowa w Zębowicach. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Czym są pliki cookies?

Cookies to niewielkie pliki, które są zapisywane na naszych komputerach podczas odwiedzania stron www. Dzięki nim serwisy internetowe mogą np. zapamiętać nasze preferencje i ustawienia, umożliwić logowanie, pamiętać historię zakupów czy miasto, w którym najczęściej sprawdzamy pogodę, a nawet dobierać treść docierających do nas artykułów i reklam zgodnie z naszymi preferencjami. Trzeba przy tym zaznaczyć, że pliki cookies nie są szkodliwe dla naszego komputera ani zawartych na jego dyskach danych. 

Czy da się zlikwidować lub wyłączyć pliki cookies?

Plików cookies, zwanych "ciasteczkami" nie można zlikwidować, ale Użytkownik sieci może nie zgodzić się na ich zapisywanie na swoim komputerze. Aby to zrobić, należy zmienić ustawienia przeglądarki internetowej. Trzeba się jednak liczyć z tym, że po ich wyłączeniu niektóre funkcje stron mogą nie działać prawidłowo.

Jak wyłączyć pliki cookies?

Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej) np.:

Do czego nasza strona wykorzystuje pliki cookies?

Używamy plików cookies do:

  1. zarejestrowania sesji użytkownika (logowanie na stronę internetową) oraz jej utrzymania po wylogowaniu,
  2. tworzenia statystyk, które pozwalają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze strony internetowej, co umożliwia jej ciągłe ulepszanie,
  3. dostosowania zawartości strony internetowej serwisu do preferencji użytkownika.

Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies zapisywały się na Twoim komputerze, zmień ustawienia dotyczące tych plików w swojej przeglądarce.